Este k tým emisiám...

Autor: Modelová konferencia | 19.3.2013 o 22:30 | Karma článku: 3,27 | Prečítané:  472x

Témou ekonomickej sekcie bolo tento rok obchodovanie s emisiami. Nie že by sme „objavili Ameriku“, s emisiami sa obchoduje aj teraz... no my sme chceli súčasný systém vylepšiť.

Zatiaľ čo v súčasnosti je obchod s emisiami obmedzený na niekoľko odvetví v niekoľkých krajinách, my by sme ho radi rozšírili na všetky odvetvia a na čo najviac krajín, vrátane rozvojových. V odbornej hantírke, nechceme sa zamerať iba na odvetvia v smere upstream (producenti palív, ktorí pri ich výrobe vytvárajú emisie) alebo iba na bod zvaný point of emission (teda tí, čo palivá použijú pri výrobe a opäť vytvárajú emisie) ale zahrnúť celý proces, ktorý sprevádza cyklus výroby. Každá krajina dostane pridelené množstvo emisií, ktoré môže spolu vyprodukovať a tie sa rozdelia medzi jednotlivé odvetvia a firmy v krajine. Keď firma bude potrebovať vypustiť viac emisií ako dostala, bude ich musieť kúpiť od firmy, ktorá si tie svoje neminula.

K procesu vytvárania dohody, ktorú chceme na záver konferencie podpísať, patrilo aj štúdium odborných dokumentov alebo účasť na konferenciách. Ja som bola napríklad vďaka spoločnosti Enel na konferencií organizovanej Americkou obchodnou komorou a Americkou ambasádou, kde som zistila, že na Slovensku je najmä „smer upstream“ na to celkom dobre-  89% všetkej energie vyrobenej na Slovensku je vyprodukovanej bez vypúšťania emisií do ovzdušia.

Aby som svoje rozprávanie doplnila príkladom z reálneho života: keď teda výrobca energie, napríklad spomínaný Enel, využije len tak málo emisných povoleniek, môže ich predať napríklad takému DHL, ktoré pri preprave neplánovane veľkého počtu zásielok môže potrebovať vytvoriť o niečo viac emisií. A nakoniec peniaze získané za emisie, môže výrobca energie investovať do nových ekologickejších technológií.

Znie to rozumne a nádejne a predsa to prináša veľké obmedzenia ekonomikám a preto sa až tak nehrnú do implementácie. Preto sme v našej fiktívnej dohode mysleli aj na sankcie a záväzky. Len či USA nebudú proti a získame na to podporu EÚ? Všetko sa uvidí až na konferencií v piatok 22.3.2013. Sama som zvedavá na výsledok.

Autor: Daniela Nováková

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Prečo patríme k najšpinavším štátom EÚ? Odpoveď leží aj na okraji Bratislavy

Nikto zaň nechce niesť zodpovednosť. No halda odpadu znečisťuje okolie.

KOMENTÁRE

Biskupi, diskusii o homosexualite sa nevyhnete

Cirkvi a spoločnosť sú v tejto téme už dnes rozdelené a bude sa len prehlbovať.

EKONOMIKA

Vyšla nová vlastnícka štruktúra Váhostavu, zverejnila ju aj Penta či Brhel

Široký odhalil, akým spôsobom vlastní firmu.


Už ste čítali?