Nová Sýria - Kto alebo Ako?

Autor: Modelová konferencia | 12.12.2013 o 18:09 | (upravené 9.6.2014 o 16:32) Karma článku: 5,17 | Prečítané:  483x

Ženevská konvencia má byť zásadným prelomom krízy, na ktorom sa má zrodiť nová Sýria. Dokáže sa však svet dohodnúť na tom, ako bude toto dieťa vyzerať a kto sa oň bude starať? Komentár predsedu bezpečnostnej sekcie B k atmosfére pred blížiacimi sa mierovými rokovaniami

Morálny a pragmatický mix pohľadov na situáciu v Sýrii sa vyvinul v názorovú zrazeninu nielen svetového, ale aj blízkovýchodného riečiska tekutiny znamenajúcej život. Pred niekoľkými týždňami som mal pocit, že médiá prinášajú obraz Ruskej federácie ako zubatého upíra sajúceho životodarnú energiu bojovníkov za slobodu za účelom omladnutia a navrátenia skostnatenej Moskvy na piedestál slávy.  Zdá sa však, že volania hurá-humanistov a prvoplánových kancelárskych bojovníkov za slobodu utíchajú a ich vôľa niesť prápor morálky upadla krátko potom, ako túto hrdú vlajku roztrhal prvý vánok. Čochvíľa však bude musieť ustáť víchor, na ktorý Moskva upozorňovala od začiatku.

Blížiace sa rokovania o ukončení takmer tri roky trvajúceho sporu sľubujú (nám všetkým) veľa. „Dúfam, že všetko čo som dnes povedal, bude za mesiac už neaktuálne," povedal na našom spoločnom stretnutí veľvyslanec Egyptskej arabskej republiky, pán Nasr, v prvý decembrový týždeň. „Musí sa zrodiť nová Sýria." O jej osude bude rozhodovať aj terajšia exekutíva, ktorej účasť si na rokovaniach vydupala práve Moskva. Kto však v danej otázke bude rozhodovať za opozíciu jasné nie je. Vždy sa nájde niekto, koho možno fyzicky na stoličku posadiť, či potom takúto dohodu dotyčná osoba/organizácia aj presadí je otázne. A práve na toto ešte nikto nahlas neodpovedal a kým sa nikto ani neodváži povedať, KTO prípadné dohody postráži, otázka novej Sýrie zostane nezodpovedaná. Minulý týždeň som sa pýtal dvakrát. Bojím sa, že odpoveď „no predsa a jedine sýrsky ľud" bude nepostačujúca.

Na dohodu totižto treba dvoch dôveryhodných partnerov. V našom prípade má však prvý vrodenú poruchu osobnosti a druhý cez svoje krvavé ruky pôsobí akokoľvek, len nie dôveryhodne. Ani jeden navyše nedokáže o svojej pravde a legitimite presvedčiť druhú stranu - či už dobre zdôvodneným argumentom alebo fyzickou silou. Kolektívny sýrsky hrdina neexistuje a je zjavné, že sa tak skoro ani nezrodí.

Dovolím si byť zlým prorokom a tvrdiť, že po januári odpoveď na otázku KTO budeme fiktívne kreovať práve v rámci sekcie na rokovaniach, pretože sa nebudeme mať o aké reálne výsledky oprieť.

Začiatkom leta tohto roku som sa pýtal dvoch amerických diplomatov na jednom milom stretnutí na akademickej pôde nasledujúcu otázku: „Myslíte si, že demokratické (americké) hodnoty možno do krajiny zasiať zo dňa na deň bez toho, aby pôdu najskôr efektívne skultivovali?" Ako odpoveď mi ukázali krásne úsmevy plné bielych zubov a poučili o ľudských slobodách. Presne ako hurá-humanisti argumentujú v otázke Sýrie, až kým zistia že slobodný človek môže mať v určitých častiach Zeme menej slobôd ako človek neslobodný.

Som zvedavý, či začne mainstream (médiá) pod tokom nových správ zobrazujúcich bojovníkov za slobodu v nie príliš prívetivom svetle ohýbať svoju tvrdú revolučnú líniu a prekročí hranicu, za ktorou si konečne dovolíme nazvať ruský postoj k sýrskej kríze (nech je akokoľvek egoistický) postojom za daných podmienok pragmatickým. Nie však konečným, lebo tým by sme zamietli trojročné škvrny krvi pod koberec - pod vlastný koberec. Po tom, čo moralistov a hurá-humanistov presvedčilo Rusko, že s vládou v Damasku predsa len treba jednať, musí druhá strana presvedčiť Rusko, že aj ono bude musieť uznať niektoré spoločenské kritériá a morálne zásady v budovaní novej Sýrie.

Pán Nasr ma nepresvedčil, že je väčšmi dôležitá otázka AKO sa nová Sýria bude budovať a ostatné príde samo. Dovolím si stále tvrdiť, že otázka KTO bude túto Sýriu budovať alebo lepšie povedané KTO bude vykonávať stavebný dozor, bude otázkou väčšej relevancie. Ak sa práve túto otázku nepodarí čoskoro vyriešiť, môže sa Blízky východ z rôznych dôvodov stať Balkánom 21. storočia a Sýria môže byť rozbuškou k pušnému prachu, ktorého je v regióne už beztak veľa.

 

Michal Kľúčik

Predseda Bezpečnostnej sekcie B

 

Projekt Modelovej konferencie 2014 je realizovaný z Nadačného fondu Slovenskej sporiteľne v Nadácii Pontis. Inštitucionálni partneri: Fakulta aplikovaných jazykov EUBA, Filozofická fakulta UK, Filozofická fakulta PU v Prešove, Filozofická fakulta KU v Ružomberku, Euroatlantické centrum, Korporátni partneri: Grafton Recruitment, Quintiles. ANWELL, Slovenská asociácia prekladateľov a tlmočníkov, PDCS Slovensko a Soupa Bistro, Mediálni partneri: Neuve Ppressburger Zeitung.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?