reklama

Teritoriálne rozdelenie Arktídy sa pravdepodobne meniť nebude

Po rozhovore s predsedom bezpečnostnej sekcie, Marcelom Časom, prinášame interview s predsedníčkou ekonomickej sekcie, Biankou Bittmannovou, ktorá vedie rokovania o budúcnosti Arktídy (ako významného geopolitického regiónu). Ako vníma celý tento projekt, ako sa cíti v pozícií predsedníčky a ako sa jej spolupracuje s jednotlivými delegáciami, Vám prinášame v tomto exkluzívnom rozhovore.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Bianka, ako sa cítiš v roli predsedníčky a ako sa Ti vedú rokovania?

Svoju funkciu zatiaľ nevnímam z pohľadu, že by som ja viedla ostatných. Myslím, že to bude zohrávať dôležitejšiu úlohu pri finálnych rokovaniach. Doteraz sme mali jedno neformálne rokovanie a potom viac-menej také neformálne rozhovory. Vedúcu úlohu som mala v tom, že som vypracovala prvý draft, kde som musela navrhnúť určité kroky a body, o ktorých sa bude rokovať. V ďalších draftoch som reagovala na stanoviská, ktoré mi poskytli jednotlivé delegácie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je ťažké pripraviť draft tak, aby bol zrozumiteľný, aby ho jednotlivé delegácie pochopili, mohli sa ho držať a na jeho základe napísať stanovisko?

Prvý draft som síce vnímala pomerne s obavami, ale po preštudovaní rôznych materiálov k téme Arktídy to prišlo prirodzene. V ďalších draftoch som reagovala na postoje delegácií. Pokiaľ sa vyjadrili striktne proti nejakej časti môjho draftu, vylúčila som túto časť alebo som uzavrela danú kapitolu a prešla som k návrhu, ktorý sa zdal byť prijateľnejší pre tú-ktorú delegáciu.

Môžeš nám teda konkrétnejšie popísať problém Arktídy, aké postoje majú jednotlivé delegácie a o čom sa rokuje?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súčasným problémom Arktídy je topiaci sa ľadovec, čo znamená, že sa odkrývajú nové dopravné cesty, vzniká lepší prístup k nerastným zdrojom, čím sa preukázali aj záujmy iných krajín. V súčasnosti je Arktída rozdelená medzi 5 arktických štátov, no svoje nároky začali prejavovať aj iné štáty, resp. si v tejto oblasti chcú takpovediac rozširovať svoje územia, na základe nárokov o predĺženie kontinentálneho šelfu (na základe UNCLOS). My okrem geografického rozdelenia riešime všeobecné témy týkajúce sa výskumu a klimatických zmien, otázku práva morí a napríklad i otázku podpory populácie, keďže tu žije okolo 4 miliónov pôvodného obyvateľstva. Na rokovaniach participujú delegácie Číny, Kanady, Nórska, USA, Ruska a EÚ. Z týchto je na základe rozdelenia na sférické trojuholníky zaangažovaná Kanada, Nórsko, USA, Rusko a Dánsko. EÚ obhajuje prirodzene záujmy svojich členských štátov – najmä severských. Potom je tu Čína, o ktorej sme si mysleli, že sa bude všemožne biť o získanie územia, ale nie je to úplne tak. Pre nich je takisto najdôležitejšia otázka plavby, keďže by Číne skrátila čas prepravy a ušetrila dopravné náklady. Čo sa týka ťažby nerastných surovín, záujmom Číny je investovať vo firmách štátov, ktoré majú v tejto oblasti územia a tým sa snažia dostať nepriamo k ťažbe.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Sú v otázke Arktídy krajiny, ktoré voči sebe ostro vystupujú a sú v konflikte?

Toto tak trocha závisí aj od toho, do akej hĺbky si študenti naštudujú danú tematiku a aký majú prístup k materiálom o Arktíde. Napríklad Rusko je väčšinou proti, resp. veľmi rázne sa vyjadruje, Čína mala takisto určité námietky. Na začiatku sme riešili tému vypracovania novej klimatickej dohody, ako bol napríklad Kjótsky protokol. Od tohto sme však na žiadosť Číny ustúpili. Napríklad zase návrhy Kanady, ale aj ostatných delegácií, sme zahrnuli do draftov.

Možno teraz trochu k medziľudským vzťahom. Ako sa Ti spolupracuje s jednotlivými delegáciami? Ako vyzerajú Vaše vzťahy? Hádate sa alebo prevláda harmónia?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zatiaľ sme sa nepohádali. Naša téma je predsa len trocha miernejšia ako téma bezpečnostnej sekcie. Treba si uvedomiť, že otázka Arktídy nie je až taká urgentná ako tá Sýrska a v realite bude trvať ešte dlho, kým bude vyriešená. Spolupracuje sa nám však veľmi dobre. Najviac sa nám páčili neformálne rozhovory, ktoré ani neboli úplnými rokovaniami, kde sme sa dohodli na veľmi veľa veciach a posunulo nás to dopredu. Bola to priama diskusia, kde sa každý skutočne k veci vyjadril, ako danú situáciu vidí.

Vy máte momentálne za sebou tretí draft a čaká sa na tretie kolo stanovísk. Už sa kryštalizuje nejaký výsledok v podobe zmluvy, rezolúcie alebo dohody?

Už teraz sme dohodnutí na niektorých, parciálnych cieľoch. Na záverečné rokovania sme si nechali podrobnosti k jednotlivým bodom, s niečím komplexným však na záverečnej konferencii určite prídeme. Napríklad čo sa týka oblasti spomínaného výskumu, dohodli sme sa na zriadení určitej skupiny, v ktorej budú zastúpené jednotlivé štáty, chceme takisto zriadiť výskumný fond, len sa musíme dohodnúť na forme financovaní tohto fondu. Čo sa týka pôvodného obyvateľstva, našou prioritou je zabezpečiť ich prispôsobenie sa klimatickej zmene. To by sme však nechali v réžii každého štátu, ktorého obyvatelia obývajú Arktídu. Najširšou témou, ktorú musíme ešte prerokovať, je práve spomínaná otázka plavby. Právo voľnej plavby bolo vylúčené mnohými krajinami, preto sa povolí pravdepodobne prejazd obchodných lodí a zakáže sa prejazd ozbrojených a vojenských lodí. Takisto by sme sa chceli zamerať na podporu bezpečnosti v tomto regióne. Pravdepodobne sa dohodneme na vytvorení monitorovacieho systému s vyslaním satelitov do vesmíru, ktoré by informovalo tento systém a následne jednotlivé krajiny. Teritoriálne rozdelenie bude s najväčšou pravdepodobnosťou ponechané medzi arktické štáty na sférické trojuholníky, ako je to v súčasnosti.

V čom vidíš, Ty osobne, zmysel a prínos Modelovky pre študentov?

Ide hlavne o praktické vyskúšanie vedomostí, ktoré študent nadobudli za uplynulé 4 roky štúdia, avšak myslím si, že reálne sa to všetko prejaví až na finálnych rokovaniach a na samotnej modelovke. Určite nám to dodá sebavedomie vo vystupovaní, študenti sa dozvedia zaujímavé informácie k aktuálnym témam, takisto aj organizačný tím, ako aj niektorí ostatní mimo tohto tímu, zbierame cenné skúsenosti v oblasti organizácie.

Ďakujeme za čas, ktorý si venoval nášmu rozhovoru a rovnako prajeme veľa šťastia, úspechov i pokrokov pri ďalších rokovaniach Tebe, i členom ekonomickej sekcie.

Viac informácii o bezpečnostnej sekcie a problematike Arktídy môžete nájsť na stránke Modelovej konferencie 2014: http://www.negociacie.euba.sk/ - Economic Section alebo na FB-https://www.facebook.com/pages/Modelov%C3%A1-konferencia-FMV/133701083341596?ref=hl

- Mediálny tím Fóra pre 21.storočie -

Projekt Modelovej konferencie 2014 je realizovaný z Nadačného fondu Slovenskej sporiteľne v Nadácii Pontis. Inštitucionálni partneri: Fakulta aplikovaných jazykov EUBA, Filozofická fakulta UK, Filozofická fakulta PU v Prešove, Filozofická fakulta KU v Ružomberku, Euroatlantické centrum, Korporátni partneri: Grafton Recruitment, Quintiles. ANWELL, Slovenská asociácia prekladateľov a tlmočníkov, PDCS Slovensko a Soupa Bistro, Mediálni partneri: Neuve Ppressburger Zeitung.

Modelová konferencia

Modelová konferencia

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Realizačný tím inovatívneho interaktívneho vzdelávacieho projektu s názvom Modelová konferencia , ktorý sa realizuje na Fakulte medzinárodných vzťahov na Ekonomickej univerzite. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu